İçeriğe geç

Ah, Güzel İstanbul ya da Ömer Kavur

Ömer Kavur’u pek çoğumuz yönettiği  “Anayurt Oteli” filmi ile tanıyoruz.  Ömer Kavur’u, Ömer Kavur yapan film belki de Anayurt Oteli. Yakın zamanda görüntü kalitesi iyileştirilerek yeniden vizyonda izleme şansımız olmuştu. Yusuf Atılgan’ın kaleminden çıkan Zebercet karakteri içimize işlemişti.

Ama ben sizlere Ömer Kavur’un ilk dönem filmlerinden biri olan  “Ah, Güzel İstanbul”dan bahsetmek istiyorum.

Ah, Güzel İstanbul

 Bir edebiyat uyarlaması olan “Ah, Güzel İstanbul” un başrolleri için, Ömer Kavur önce Tarık Akan ve Türkan Şoray’ı düşünmüş. Tarık Akan’ın askerlik sorunu, Türkan Şoray’ın katı sinema kuralları nedeniyle rol teklifleri Kadir İnanır ve Müjde Ar’a gidiyor ve biz bu iki Yeşilçam oyuncusunu keyifle izleme şansı buluyoruz.

Füruzan

Hikayelerinde ülkesini ve insanlarını çok iyi anlatan başarılı kadın yazar Furüzan’ın kaleminden çıkıyor “Ah, Güzel İstanbul”. Bir kadın hikayesi okuyoruz. Cevahir’in dünyasının, yalnızlığının ve acısının anlatıldığı…

Sarı Kamil

Filmin senaryosunu Ömer Kavur ve Füruzan birlikte yazmışlar. Fakat film, kitaptan farklı öğeler barındırıyor. Her şeyde önce film bir erkek hikayesi anlatıyor. Sarı Kamil’i, onun bir kamyon şoförü, işçi sınıfının bir öğesi olarak mücadelesini izliyoruz.

Aşk ve Yabancılaşma

Cevahir ve Kamil’in hikayesinde aşk da vardır, aşık olurlar birbirlerine. Ama birbirlerine kendi iç dünyalarını açmazlar, açamazlar. Ne Cevahir güvenebilir Kamil’e, ne de Kamil Cevahir’e. Geçmişleri, onları bugünden ve gelecekten koparır.  Filmde bir sahne vardır; kadın ve erkeğin aynı masada şarkı söylediği. Fiziksel olarak birbirlerine yakın oldukları fakat bir o kadar da kendi iç dünyalarına dönük oldukları bir andır. Kadın ve erkek birlikte olsalar da yalnızlardır.

Ömer Kavur, Cevahir ve Kamil’in hikayesinden yola çıkarak yalnızlık ve yabancılaşmayı anlatır “Ah, Güzel İstanbul”da bizlere. Füruzan’ın kaleminden çıkan bu aşk hikayesi aklımızda ve yüreğimizde yıllar sonra da yer etmeye devam eder.

Tarih:ÖyküSinema

2 Yorum

 1. Polat Polat

  Evet zamanında seyrettiğimiz güzel filmlerdi.
  İnsanın yüreğine yapışan, çıkmazı zor hikayelerdi.
  Teşekkür ederiz.

  • Neşe Özdemir Neşe Özdemir

   Teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir